Autor Téma: prosím o radu s vadnými sektory na HDD  (Přečteno 20340 krát)

tomik50..

  • Host
prosím o radu s vadnými sektory na HDD
« kdy: 25. 09. 2013, 11:49:19 »
Dobrý den,
vím, že opravit HDD nejde, ale chtěl bych se zeptat na nějaký program, který vadné sektory zmapuje a zakáže na ně ukládání, nebo něco podobného, Vím, že si budu muset koupit novej HDD ale aspoň přechodně bych to potřeboval vyřešit.

Díky moc za odpovědi.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Martin

  • Host
Re:prosím o radu s vadnými sektory na HDD
« Odpověď #1 kdy: 25. 09. 2013, 12:23:04 »
Vyhledat a označit vadné sektory lze např. příkazem CHKDSK /R

Proč ale zakládáš nové vlákno, nedávno jsme to dost podrobně řešili tady.


tomik50..

  • Host
Re:prosím o radu s vadnými sektory na HDD
« Odpověď #2 kdy: 25. 09. 2013, 14:11:18 »
díky za odpověď, ale nemohl bys mi to napsat krok po kroku, moc počítačům nerozumím..
Díky


Martin

  • Host
Re:prosím o radu s vadnými sektory na HDD
« Odpověď #3 kdy: 25. 09. 2013, 15:43:01 »
Tak jsi měl aspoň napsat, co máš za operační systém ! Zdůrazňuje se to tady pořád !

Ono totiž to krok po kroku může být podle verze Windows někdy docela jinak.

Takže najdeš a spustíš příkazový řádek (start->programy->příslušenství->příkazový řádek).
Pokud máš vyšší Windows než XP (Vista,7,8) tak jej musíš spustit "jako správce" (pravým tlačítkem myši a vybereš z kontextového menu).

Pak do toho černého okna napíšeš bílým písmem chkdsk /r a enter.
Objeví se ti zpráva, že jednotku nelze zamknout a dotaz, jestli provést kontrolu při příštím spuštění systému.
Dáš a a enter.

Restartuješ PC. Před spuštěním Windows se provede kontrola, která bude trvat hodně dlouho. Pokud je ten disk problémový, tak počítej i několik hodin.

Ještě lépe by bylo to pustit z konzoly pro zotavení z nabootovaného instalačního CD, ale to ti tady nepopíšu, když i mou první odpověď jsi potřeboval rozpitvat.


Franta Kr

  • Host
Re:prosím o radu s vadnými sektory na HDD
« Odpověď #4 kdy: 25. 09. 2013, 20:06:06 »
Vyhledat a označit vadné sektory lze např. příkazem CHKDSK /R
Proč ale zakládáš nové vlákno, nedávno jsme to dost podrobně řešili tady.
Já si nejsem jistý, že to tak funguje. M$ k CHKDSK uvádí: /r  Locates bad sectors and recovers readable information. O označení resp. přemapování vadných sektorů tam nic neuvádí. Viz. také zmínka o mém pokusu v tom uvedeném odkazu.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


m

  • Host
Re:prosím o radu s vadnými sektory na HDD
« Odpověď #5 kdy: 01. 10. 2013, 17:37:24 »
Nechci zakládat nové vlákno protože můj dotaz s tímto dost souvisí. Jedná se o vadné sektory. Podle diagnostiky harddisku (SMART) jsou celkem čtyři. Co je ale problém, že se do nich trefil nějaký soubor windowsu a windows někdy nenastartuje, někdy startuje déle. Abych disk zbytečně netrápil pouštim na tom notebooku linux (mojí oblíbenou distribuci mint 15 mate) z flešky. V zásadě nebýt skeneru a televizní karty (a skutečnosti, že ten windows je zaplacený) by ten linux stačil. I když majitel toho ntb patří mezi konzervativce, on by si za chvíli zvyknul.
A můj dotaz zní
  • jak zkontrolovat systémový disk systému windows 7?
    pokud dám chkdsk c: /R nastane problém, protože systémový disk nelze odpojit a tim otevřít k zápisu. Nabídne mi to naplánovat při příštím startu, ale při tom startu proběhne jen standardní kontrola (bez kontroly povrchu)
  • Linux má ve správci disků (kde se také dají najít ta data SMART) možnost provést kontrolu disku. Máte nějaké zkušenosti s tím jak je bezpečná (třeba s ohledem na systém souborů NTFS) nebo jestli dokonce neni destruktivní pro data.
Zatim to vypadá na nutnost vymontování disku a kontroly v jiném počítači, ale bojim se co bude mít za rozhraní (třeba micro SATA) tak se chci této možnosti vyhnout.


Martin

  • Host
Re:prosím o radu s vadnými sektory na HDD
« Odpověď #6 kdy: 01. 10. 2013, 19:28:22 »
Žádný problém, nabootuj z Hiren's Boot CD do MiniXP a odtud si pustíš spoustu testů i oprav (včetně např. WinDlg, který ti vadné sektory přemapuje).


Franta

  • Host
Re:prosím o radu s vadnými sektory na HDD
« Odpověď #7 kdy: 02. 10. 2013, 00:39:35 »
Ten chkdsk /r rozjedeš i po nabootování z instalačního CD WXP nebo DVD W7.

Doporučuji ale postupovat podle rady Martina nebo použít MHDD doporučovaný Frantou Kr.

CHKDSK je na toto prostředek slabý.

Každopádně velmi nedoporučuji se to pokoušet opravovat pod linuxem !!!


m

  • Host
Re:prosím o radu s vadnými sektory na HDD
« Odpověď #8 kdy: 03. 10. 2013, 16:21:36 »
Děkuji moc za rady (které vypadaji nadějně), zkusím to o víkendu, přes týden se k tomu nedostanu. To že chkdsk (alias scandisk) chybné sektory často nenajde vím od doby disket (kde to bývalo dost důležité a chybné sektory byly na denním pořádku). Scandisk se tehdy spokojil s tím, že se mu sektor po více pokusech podařilo přečíst (což je špatně, prostě jak se vyskytnou nějaké problémy se čtením je potřeba ten sektor prohlásit za chybný (i když se disketovce nebo i disku po více pokusech podaří sektor přečíst a zachránit data, takový sektor není způsobilý pro ukládání dat)) a nepochybuju o tom, že to chkdsk tak dělá dodnes. Vzhledem k tomu že počet chybných sektorů znám (díky SMART) můžu chkdsk zkontrolovat, jestli opravdu našel všechny a pouštět ho případně opakovaně.
Pod tim linuxem bych to dělal pouze v případě, že by na disku nebyla data, jinak jsem právě dost opatrný. I když podpora NTFS v linuxu nějak funguje (zatím jsem s ní problémy neměl), přecejenom pořád vychází ze zpětného inženýrství (protože přesná specifikace NTFS je duševním majektem microsoftu) a to by mohlo v takových případech právě vadit. Vidim, že nejsem jediný, kdo bezproblémové funkci nevěří.
To bootovací CD/DVD systému mě nenapadlo. On je to notebook, ke kterému (jak je zvykem) placičky nedodali, ale jistě by stačilo od jiného počítače. Nevim nakolik by to šlo s recovery CD (respektive DVD), myslim, že spíš ne, že tam je jen jednoúčelový program, který obsahem DVD přepíše obsah disku. Pro jistotu si stáhnu ten Hiren's Boot.