Autor Téma: prosim o radu s vadnymi sektory na hdd  (Přečteno 61773 krát)

vv

  • Host
prosim o radu s vadnymi sektory na hdd
« kdy: 23. 03. 2013, 12:00:52 »
dobry den prosim o radu kde a jaky program lze stahnout na opravu vadnych sektoru na hdd  dekuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jitka Tauchmanová

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 25
  • Jen nejsilnější přežijou!
    • Software pro všechny
Re:prosim o radu s vadnymi sektory na hdd
« Odpověď #1 kdy: 23. 03. 2013, 12:25:10 »
Třeba zde:
http://www.slunecnice.cz/sw/checkdisk/
případně seznam dostupných programů k danému tématu:
http://www.slunecnice.cz/sprava-a-zabezpeceni-pocitace/harddisky/
Jen nejsilnější přežijou!


Franta_Kr.

  • Host
Re:prosim o radu s vadnymi sektory na hdd
« Odpověď #2 kdy: 23. 03. 2013, 14:11:05 »
Mně se nejvíce osvědčil program MHDD (http://hddguru.com). Bohužel si většinou neporadí s novými SATA řadiči, takže si disky, které potřebuji otestovat a příp. opravit, zapojuji do staršího počítače.


vv

  • Host
Re:prosim o radu s vadnymi sektory na hdd
« Odpověď #3 kdy: 23. 03. 2013, 18:32:41 »
dekuji obema---pro frantu : bohuzel neumuim anglicky tak nevim co konkretne stahnout ale dekuji


Franta_Kr.

  • Host
Re:prosim o radu s vadnymi sektory na hdd
« Odpověď #4 kdy: 24. 03. 2013, 09:02:32 »
dekuji obema---pro frantu : bohuzel neumuim anglicky tak nevim co konkretne stahnout ale dekuji
Bohužel bez alespoň základní znalosti angličtiny nemá smyslu se do MHDD pouštět. Je to ale zatím asi nejlepší program, který jsem na testování HDD našel. Jeho výhodou je i to, že nepracuje pod Windows, ale bootuje se (z FDD, CD či USB). Je ale už dost starý a noé verze asi nebudou (poslední 4.6). Pokud ví někdo o něčem novějším, uvítám informaci. Ten program, na který odkazovala paní Tauchnmanová, je vlastně jen grafické rozhraní pro windosovský CHKDSK.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jitka Tauchmanová

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 25
  • Jen nejsilnější přežijou!
    • Software pro všechny
Re:prosim o radu s vadnymi sektory na hdd
« Odpověď #5 kdy: 24. 03. 2013, 10:27:00 »
Nejlepší na opravu vadných sektorů, clusterů je formátování HDD a čistá instalace OS !!
Jen nejsilnější přežijou!


Bart

  • Host
Re:prosim o radu s vadnymi sektory na hdd
« Odpověď #6 kdy: 24. 03. 2013, 13:20:35 »
Dovolím si upřesnit - při formátu zvolit úplný formát disku, ne rychlý.


Franta_Kr.

  • Host
Re:prosim o radu s vadnymi sektory na hdd
« Odpověď #7 kdy: 25. 03. 2013, 16:53:23 »
Nejlepší na opravu vadných sektorů, clusterů je formátování HDD a čistá instalace OS !!
Nejsem si tak jistý. Měl jsem tu zrovna jeden problematický HDD, tak jsem na něj pustil scan z MHDD a ukázal několik bloků nečitelných a několik špatně čitelných. Tak jsem jej přeformátoval FORMATem z CD WXP a znovu na něj pustil ten scan. Ukázal prakticky to co předtím. Pustil jsem na něj ještě CHKDSK a výsledek byl opět stejný. Přitom FORMAT ani CHKDSK nic vadného nehlásily. Problematické bloky zmizely teprve až když jsem na něj pustil z MHDD "destructive scan", který špatná místa zřejmě přemapuje.


Dav

  • Host
Re:prosim o radu s vadnymi sektory na hdd
« Odpověď #8 kdy: 26. 03. 2013, 22:38:58 »
No co tady čtu tak se akorát děsím, protože vadný sektory a clustery se opravit nedaj!! jdou pouze označit aby naně systém nezapisoval. Jakmile se chyby oběvý tak je nejvyší čas šetřit na nový HDD. Z vlastní zkušenosti vím poškozený HDD nakonec odejde, jde oto jak důležitá data tam uživatel má. Čím déle člověk otálí s výměnou HDD tak ryskuje ztrátu dat (části nebo všech).


Bart

  • Host
Re:prosim o radu s vadnymi sektory na hdd
« Odpověď #9 kdy: 27. 03. 2013, 21:50:11 »
No co tady čtu tak se akorát děsím, protože vadný sektory a clustery se opravit nedaj!! jdou pouze označit aby naně systém nezapisoval. Jakmile se chyby oběvý tak je nejvyší čas šetřit na nový HDD. Z vlastní zkušenosti vím poškozený HDD nakonec odejde, jde oto jak důležitá data tam uživatel má. Čím déle člověk otálí s výměnou HDD tak ryskuje ztrátu dat (části nebo všech).

Přesně tak.

Nejlepším řešením je pravidelně data zálohovat a tak se vyhnout jejich případné ztrátě.


PETR67S

  • Host
Re:prosim o radu s vadnymi sektory na hdd
« Odpověď #10 kdy: 26. 04. 2013, 06:03:17 »
Citace
"No co tady čtu tak se akorát děsím, protože vadný sektory a clustery se opravit nedaj!!"

Tak to vysvětlete programu "HDD Regenerator", protože mu to asi nikdo neřekl, respektive jeho tvůrci :-) Měl jsem na HDD přes 250 vadných sektorů a není tam žádný. Beru to podle toho že HDTune žádný nenajde.
No to ale neznamená že je HDD v pořádku. I když se mi podařil LLF naformátovat (normálně naformátovat nejde, selže to), tak třeba HDSentinel píše "Pravděpodobné selhání" a zdraví 0%.
Data na něm nemám a už jsem se s ním tak nějak rozloučil, ale má někdo nějaký nápad?


Martin

  • Host
Re:prosim o radu s vadnymi sektory na hdd
« Odpověď #11 kdy: 27. 04. 2013, 10:49:48 »
Data na něm nemám a už jsem se s ním tak nějak rozloučil, ale má někdo nějaký nápad?

Ano, mám nápad. Rozluč se s ním ne "tak nějak" ale "úplně a definitivně".

Vadné sektory opravdu NELZE opravit, lze je pouze označit, aby nebyly používány. Pokud se na disku objeví max. v řádu jednotek, mohl by se opatrně používat pro pracovní a dočasné soubory apod. NE pro hodnotná data! Ale když jich máš 250 a disk ani nejde normálně naformátovat, tak opravdu není o čem přemýšlet.


PETR67S

  • Host
Re:prosim o radu s vadnymi sektory na hdd
« Odpověď #12 kdy: 28. 04. 2013, 11:02:09 »
Jo, jo, loučím se s ním, ale naděje umírá poslední...
Ale k těm vadným sektorům, taky jsem byl přesvědčený že nejdou opravit, jen "přesměrovat", ale ten HDD Regenerátor je fakt "regeneruje" (http://www.dposoft.net/#b_offhid). Nepovede se mu asi každej, ale úspěchy má.
Neříkám že na takový disk bych si dal důležitý data, to ani náhodou. Ale asi bych byl radši kdyby to nikdo neopravoval ale radši úplně vyřadil a přesměroval, prostě aby ten disk používal jen povrch který je stoprocentně OK.
A s tím formátováním, disk jsem protáhnul snad všema různejma programama (včetně LLF, Check partition...) a nejsem si jistej jestli jsem mu tu neschopnost se naformátovat neudělal já tím že jsem mu smazal něco co nutně potřebuje.
Je to 2,5 80G z NTB a vadné sektory na něm vznikly mechanickým poškozením (zmáčknul jsem ho). Zvláštní je že i když byl asi na 95% plnej tak jsem z něho dostal všechny data ještě v NTB a bez žádného "pomocného SW". Sice to trvalo dva nebo tři víkendy ale nepřišel jsem o nic. No a právě pro tohle ve mě ještě neumřela ta naděje na záchranu. Kdyby umíral sám tím že odchází plotna, tak ho neřeším a pohřbím, protože to by se vadné sektory jen rozšiřovali. Ale u mechanického poškození zásahem "zvenku" nepředpokládám že by se oblast poškození ještě rozšiřovala (pokud ho znovu nezmáčknu).
Včera mi ho dokonce už Acronic i naformátoval (ani mu to netrvalo moc dlouho, pár minut), a hlásí že je úplně v pořádku. Před tím jsem ho formátoval ze správce ve WinXP, hrál si s tím přes tři hodiny, procenta přibývali a po 99 namísto 100 napsal že formátování selhalo. No ale i tak HDD Sentinel říka že zdravi nula a že disk pravděpodobně selhal. Když na něj chci něco uložit tak to nejde, po chvilce se to kousne a někdy se na pár minut sekne celej PC.
Pokud budete chtít někdo poradit, pošlu výsledek jakýhokoliv testu.


Martin

  • Host
Re:prosim o radu s vadnymi sektory na hdd
« Odpověď #13 kdy: 28. 04. 2013, 12:51:17 »
Ahoj vv, zkus tedy stáhnout a spustit program WinDlg, který jsem ti doporučoval už loni v listopadu. Mám zkušenost, že v pohodě pracuje i s disky jiných výrobců, nejen s Western Digital.

Pokud bude OK "S.M.A.R.T. status" a bez chyby projde i "Quick test", tak bych ještě chvíli zkoušel, jinak NE!
Následně bych přes "Write zeros" dal aspoň "Quick erase" a pak spustil "Extended test". Ten by měl najít a přesměrovat vadné sektory. Následoval by již klasický úplný formát pod Win. Projde-li vše bez chyb až sem (čemuž tedy nevěřím), tak bych ještě vzal disk na milost.

Určitě napiš, jak jsi dopadl. Já zase zkusím ten tebou vychvalovaný regenerátor (ale až tak v půlce týdne, teď není na hraní čas). Mám tady totiž disk se dvěma vadnými sektory, tak jsem zvědav, jestli to opravdu funguje, jak se vychvalovali.


PETR67S

  • Host
Re:prosim o radu s vadnymi sektory na hdd
« Odpověď #14 kdy: 28. 04. 2013, 21:54:51 »
Napřed jsem přemýšlel co je to "vv" ale už mě to došlo. Nejsem to já, pleteš se.

Data Lifeguard Diagnostics for Windows jsem zkoušel, zřejmě všechen SW pro WD funguje i s HITACHI. Výsledky někam pošlu a dám sem odkaz. Nějak se mi nedaří sem vložit obrázek a nemám čas ani chuť se po tom pídit.

Teď se HDD nějak "chytil" i když HD Sentinel píše stále totéž, tak ho zkouším zaplnit datama. Bude po prý trvat ještě asi dvě hodiny tak to nechci přerušovat. Potom udělám znovu ty testy a odešlu.

A o tom regenerátoru, ne že bych ho nějak vychvaloval, to dělá výrobce, ale je to asi jedinej program kterej nabízí opravu sektorů. Dělá to nějak tak že se snaží oblast znovu správně zmagnetovat. No jak jsem už psal, nevím jestli je to správná cesta, jestli není lepší poškozený vynechat a pracovat s nepoškozenýma. No taky dej potom vědět co si o tom myslíš.