Autor Téma: Fungování 32 bitových programů pod Win 64bit.  (Přečteno 13924 krát)

oldjerry

  • Host
Fungování 32 bitových programů pod Win 64bit.
« kdy: 08. 12. 2015, 21:58:59 »
Používal jsem s příchodem Win64b. malý prográmek - modul asi okolo 1 MB, který umožňoval  některým 32 bitovým programům dál fungovat pod 64 bitovým OS. Prográmek jsem asi ztratil při nějakém pádu systému a přišel jsem na to až když mi některé programy, které nepoužím  denně , přestaly pracovat. Otázka: nezná někdo tento program, jeho název a možnost stažení? já jsem  dědek a nemám prachy na nové programy... a nechodí mi například Adobe Photoshop 7, který mé potřebě jinak přes své »stáří« docela vyhovuje... nejsem genius, možná, že je to způsobeno něčím jiným a to ostatní byla jen náhodná časová souvislost...

Poradíte někdo?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Martin

  • Host
Re:Fungování 32 bitových programů pod Win 64bit.
« Odpověď #1 kdy: 10. 12. 2015, 06:29:05 »
Ahoj oldjerry, nejsem sice "dědek", ale na "mladíka" už docela dost pamatuju. Na PC-čkách pracuju od počátku jejich existence a předtím ještě chvilinku na sálových mašinkách. Takže něco jsem za tu dobu už zaslechl a k ledasčemu se i připletl. Přesto o prográmku, který popisuješ, čtu teďka opravdu poprvé. Nic podobného nemohu najít ani na internetových fórech, kde se řeší rozdíly mezi 32 a 64 bitovými verzemi Windows. Zkusím to stručně a zjednodušeně shrnout.

64 bit Win
Můžeš spouštět nejen 64 bitové, ale i 32 bitové programy a to bez nějakých obezliček. Nelze pouze spustit aplikace 16 bitové, což jsou především starší programy psané už pro Windows 3 (ty jsou zde od roku 1990) a dále DOSovské aplikace (od roku 1981). V případě nutnosti pro jejich spuštění potřebuješ nějaké virtuální prostředí (DOSBox, Virtual PC, VirtualBox, ...).
Prakticky bez omezení je využití paměti RAM (2 ^ 64 = 18 446 744 073 709 551 616 = 1,84 E+19)

32 bit Win
Nelze spustit 64 bitové aplikace, pouze 32 bitové, ale bez problému také ty starší 16 bitové.
Lze adresovat jen asi 4 GB RAM (2 ^ 32 = 4 294 967 296 = 4,29 E+9).
Jenže od nich se odečítá adresovací prostor jednotlivých zařízení, tedy reálně využitelná paměť bývá kolem 3,2 GB.

Nepíšeš, jaký máš OS. Uvádíš jen Win 64 a to může být XP, Vista, 7, 8, 8.1 nebo 10. Rozdíly mezi nimi jsou dost značné!
Některé programy mohou opravdu vyžadovat i konkrétní OS, případně minimálně či naopak maximálně takový a makový. Občas to jde obejít nastavením kompatibility (spouštění starších programů na novějších systémech), ale zdaleka ne vždy. Opačně (novější program na starším OS) často nelze.

Uváděný příklad Adobe Photoshop 7 (září 2000) je jen nepatrně starší, než dosud používaný OS Win XP (říjen 2001). Naprosto bez problému a bez jakýchkoliv nastavování kompatibility se mi podařilo tento Photoshop nainstalovat a spustit na Microsoft Windows [Version 10.0.10586] a to jak na 32 bitové verzi, tak i na 64 bitové verzi. Z uvedeného vyplývá, že máš problém někde zcela jinde ...

Chtěl jsi ale radu. Já bych odzálohoval data a udělal si novou čistou instalaci W10/64 a znovu nainstaloval všechen SW.