Autor Téma: Od-instalace Win XP  (Přečteno 221440 krát)

dave

  • Host
Od-instalace Win XP
« kdy: 24. 03. 2015, 10:41:11 »
Dobrý den, prosím Vás o radu, nejsem si jistý, jak provést odstranění Windows XP. Mám disk rozdělený na 3 oddíly, na prvním jsou Win XP, na druhém Win 7, na třetím záložní data. Chtěl bych používat ty Win 7, hlavně kvůli ovladačům pro můj notebook. Původně jsem chtěl ponechat oba systémy, ale protože mám malý disk, rozhodl jsem se pro každý systém vyhradit 20 GB prostoru. Win 7 to ale po několika dnech aktualizací úplně zaplnily a potřebuji uvolnit místo, tak chci odinstalovat Win XP. Jak na to? A bylo by možné ponechat ostatní data na oddíle, a odstranit pouze OS? (pokud ne, nevadí) Vím jen, že o bootování se teď stará Win 7, ten jsem taky instaloval až jako druhý.
Díky, Dave

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Franta_Kr.

  • Host
Re:Od-instalace Win XP
« Odpověď #1 kdy: 26. 03. 2015, 06:29:28 »
Windows se neodinstalovávají, prostě se smažou. Nejlépe tak, že se přeformátuje celý oddíl. Samozřejmě za předpokladu, že na něm nemáte data, která potřebujete zachovat a že v případě multibootu není tento oddíl spouštěcím. Pak je lépe smazat jen jednotlivé adresáře (\Windows, \Program Files a příp. další).


dave

  • Host
Re:Od-instalace Win XP
« Odpověď #2 kdy: 27. 03. 2015, 19:56:40 »
aha, díky
jak tedy zjistím, kde je spouštěcí oddíl? instaloval jsem nejdřív win xp na první oddíl, poté win 7 na druhý oddíl (když jsem zjistil, že ovladače najednou už kompatibilní pro xp nejsou - to je mi záhada proč, většinu jsem instaloval ze záloh, a zkusil jsem i aktualizované od výrobce ntb)

a tak přestože win7 neběží tak svižně jako win xp, ( ikdyž mnohé se ještě dá zlepšit, mnoho programů spouštím v režimu kompatibility - jsou nainstalované ve win xp a teď je z toho stejného umístění spouštím ve win 7) ponechám si zřejmě ty win 7, přece jen nabízí spoustu nových možností a zdokonalení starých možností, no a v neposlední řadě ty win xp už nejsou podporované, jak MS, tak vývojáři veškerých programů již nenabízí kompatibilitu nových produktů - xp jsou prostě mrtvé (sbohem, bylo mi s váma fajn :D )


Franta_Kr.

  • Host
Re:Od-instalace Win XP
« Odpověď #3 kdy: 28. 03. 2015, 14:15:00 »
Zjistit, který oddíl je spouštěcí, lze různými způsoby. Já bych asi použil Parted Magic nebo nějaký jiný partition manager, abych se podíval, který oddíl má příznak BOOT. Ten partition manager se vám bude hodit i pro změnu velikostí oddílů na tom disku. Vždy je ale třeba postupovat přitom opatrně a raději si někam zazálohovat důležitá data z oddílů, které budete měnit. Nakonec byste asi také měl odstranit nabídku WXP z bootovacího menu W7. Já na jeho úpravy používám EasyBCD.


dave

  • Host
Re:Od-instalace Win XP
« Odpověď #4 kdy: 29. 03. 2015, 19:59:04 »
Paragon Partition Manager mi říká, že "basic hard disk" je zrovna ten, který chci smazat - takže tam odsud se mi bootuje systém? Je možné ten bootovací záznam přesunout? nebo jaké výhody, či nevýhody plynou z umístění boot sektoru na jiném logickém disku, než na systémovém?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


dave

  • Host
Re:Od-instalace Win XP
« Odpověď #5 kdy: 30. 03. 2015, 10:05:04 »
Taky mě napadlo, že bych mohl změnit rozložení oddílů na disku, když je teda zřejmě ta MBR na prvním oddíle. Tak bych první a druhý oddíl spojil (na druhém mám OS). Ale to by zase ten MBR odkazoval na nesprávnou adresu, že?
Zálohu pro bootování jsem si vytvořil přes ten Paragon partition manager, jsou tam informace z prvního i druhého oddílu. Taky jsem vytvořil zálohu OS, obojí to mám na flash disku.
Ještě mě napadá možnost rozšířit ten systémový oddíl. Totiž první (boot) a druhý (tam je OS, co chci používat) oddíl mají po 20ti GB, třetí oddíl něco přes 15GB. Tak že bych spojil druhý a třetí oddíl? A data z třetího bych přesunul na první. Co se vlastně stane s daty na oddíle, kterému měním velikost? A je možné odstranit oddíl a přesunout všechny klustery do jiného oddílu? Dojde ke ztrátě dat? Disky pro zálohu někde pohledám a vše si ještě zazálohuju.