Autor Téma: Přenosný HDD  (Přečteno 5238 krát)

Lukáš Mrázek

  • Host
Přenosný HDD
« kdy: 18. 05. 2014, 20:17:46 »
Ahoj, chtěl bych se zeptat, mám přenosný HDD Adata 500GB a nejspíš mi odešel souborový systém, protože po připojení do jakéhokoliv PC mi to nabídne pouze naformátovat disk, nemáte s tím někdo nějakou zkušenost jak to nějak rozchodit, protože tam mám asi 150 filmů a nějaké zálohy PC a nerad bych o to přišel. Budu vděčný za každou radu.
Děkuju moc.
Lukáš

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


ml

  • Host
Re:Přenosný HDD
« Odpověď #1 kdy: 19. 05. 2014, 15:06:02 »
Zkušeností s tím mám až až. Stává se to daleko častěji, než bych byl ochotnej tolerovat. A nejzásadnějším spouštěcím mechanismem je případ, kdy mám data uložená pouze v jedné kopii. Proto už minimálně 10 let zálohuju zásadně dvojmo a důležitá data i vícekrát (pokud to jde tak i na stříbrné placičky - DVD/BD, nakoneg gigabajt na BD vyjde stále nejlevněji, ale kdo to má skladovat). V takovém případě je řešení jednoduché, i když docela citlivé (stačí použít druhou sadu  k obnovení ovšem opatrně, protože je to v té době jediný exemplář). Takže to spíš řešim pro jiné lidi, které v tom nejsou tak důslední.

Na obnovení dat bez ohledu na souborový systém je dobrý testdisk, který je zadarmo. I když 50 hodin filmů (šlo o zdigitalizované videokazety, tedy nic co by se dalo znovu stáhnout) mi obnovil docela svérázně a dones jsem se s tím nevypořádal (takže dosud nevím, které mi chybí (které se nedostali na kopii B) a některé asi budu digitalizovat znova) a to je to nějakých pět let. Výsledek obnovy vypadal tak, že mi udělal tři stogigové a jeden třísetgigový soubor, ve kterých je několik videí (původní velikost byla 16 nebo 32 giga podle toho jestli kazeta měla 4 nebo 8 hodin) a přehrát je umí jenom VLC. Ale umí i nějaký režim s ohledem na souborový systém, jen jsem to tehdy nevěděl. Ovládání je kapku nezvyklé, je to konzolová aplikace (tedy něco co vypadá jako starý DOS i když je to windows či linux (nebo některá z dalších platforem, pro které je k dispozici)).

Pak existuje GetDataBack. Licence stojí kolem 100€ (což neni až tolik), a před jejím zakoupením se dá vyzkoušet demo, které data jenom prohlíží a neobnovuje. Pak byl ještě jeden, co se bootoval z diskety nebo ze zdisketované flešky, tam se mi nepodařilo zjistit kolik by stál a jeho jméno mi též vypadlo. Dřív než došlo k nákupu se zjistilo, že všechny soubory (jejichž seznam jsem měl díky demu GetDataBack) lze dohledat a disk může putovat na reklamaci (vadné soubory v MFT a potom na značné části disku, ale hlavně ta MFT ho dělala pod windows nečitelným (i když záložní byla v pohodě), no vlastně to ani technika reklamace nezajímalo, stačilo říct, že disk přestal pracovat).

Filmy se daji předpokládám znova sehnat celkem v pohodě. Ty zálohy jsou horší, ale chtělo by to tedy udělat aktuální kompletní zálohu, protože zákon schválnosti pracuje neúprosně.


ssttrr

  • Host
Re:Přenosný HDD
« Odpověď #2 kdy: 23. 05. 2014, 23:08:14 »
Hdd A-data - je docela sr... davaj tam většinou Toshiby a zaleží.. - jakou HDD placku tam při koupi chytnete.
Já, jsem měl totéž štestí na fotky a dodne se z toho vzpamatovávám též - 60GB fotek který roztřídit seřadit přebrat - chaos.
Havárie, obnova, zmatek co jsem tam našel, zkopči, nepřesunul..
Fakt je že hdd ( v záruce ) prodejce neřešil - vrátil prachy s pokrčením rameny stane se..
Data zamrzí a představa že data někdo obnoví, taky 2x zrovna nepotěší.