Autor Téma: Mereni na fotkách  (Přečteno 24784 krát)

jezek83

  • Host
Mereni na fotkách
« kdy: 10. 12. 2014, 08:42:30 »
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, zda existuje program na měření vzdáleností na fotkách. Např. stačí znát jeden přesný rozměr a podle toho mohu doměřit ostatní rozměry z fotky.
Děkuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr

  • Host
Re:Mereni na fotkách
« Odpověď #1 kdy: 13. 12. 2014, 16:28:21 »
Už každé malé dítě ví, že objekty v pozadí se jeví menší než ty v popředí.

A to jak v reálu, tak i na fotce.

A proto vůbec nechápu, na co jsi se chtěl svým hloupým dotazem zeptat.


Wopidoo

  • Host
Re:Mereni na fotkách
« Odpověď #2 kdy: 13. 12. 2014, 17:53:26 »
taky záleží na úhlu dané vzdálenosti na fotce - je to nesmysl, fakt


jezek83

  • Host
Re:Mereni na fotkách
« Odpověď #3 kdy: 15. 12. 2014, 12:37:35 »
Zdravím Vás,
děkuji za reakci, ale musím přeci jen oponovat. Pokud mám na fotce vyfocené dvě rovnoběžné stěny (hrany stěn) a vím jejich přesný rozestup tak mi tyto dvě přimky určí ohnisko a přesně podle tohoto bodu pak mohu pracovat s dalšími vzdálenostmi.
Při focení se přeci používají různé čocky o různých ohniskových vzdálenostech, které pak přesněji určují podobu fotky.
Nebo jsem opravdu úplně mino.
Díky za odpověď


Petr Hajner

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 7
Re:Mereni na fotkách
« Odpověď #4 kdy: 15. 12. 2014, 17:14:38 »
Dobrý den,
zda existuje přímo nějaký program, to netuším. To by mohli vědět nějací profíci grafici.
Ale trochu nouzově by se to dalo udělat v nějakém běžném programu na úpravu fotek, který umí ořezávat myší s pomocí kurzoru (třeba Zoner Photo Studio nebo PhotoScape). Stačí vytvořit pole ořezu části fotky, kde znám přesný rozměr a přečíst si rozměr v pixelech, pak totéž udělat tam, kde potřebuji rozměr změřit a přepočítat si to.
Ale v závislosti na použitém objektivu nelze očekávat úplnou přesnost zejména v okrajích fotky, zvlášť u širokoúhlých objektivů a u teleobjektivů.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Maros

  • Host
Re:Mereni na fotkách
« Odpověď #5 kdy: 19. 12. 2014, 22:31:09 »
To odmeriavanie vzdialenosti najdete v programe Irfan View. Doinstalujte si plugin s nazvom IrfantPaint. Tento stiahnete aj na stranke programu IrfanView. Plugin v programe vyvolate klavesou F12. Odmeriavanie sa spusta ikonou zeleneho trojuholnika. Odmeriavanie si viete navolit ako pixely, inche, milimetre alebo metre. Funguje absolutne presne. Som projektant a z fotiek odmeriavam velmi casto. Nad inteligentnymi poznamkami sa iba usmejte. Zjavne  pani nevedia o com je rec.


m

  • Host
Re:Mereni na fotkách
« Odpověď #6 kdy: 09. 01. 2015, 17:56:22 »
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, zda existuje program na měření vzdáleností na fotkách. Např. stačí znát jeden přesný rozměr a podle toho mohu doměřit ostatní rozměry z fotky.
Děkuji
Výborný je program Image Tool - po kalibraci měří délky i plochy. To je program přímo určený k tomuto účelu.


jezek83

  • Host
Re:Mereni na fotkách
« Odpověď #7 kdy: 12. 01. 2015, 15:19:49 »
Děkuji za radu.