Autor Téma: Externí HDD nelze otevřít  (Přečteno 29982 krát)

Martin

  • Host
Externí HDD nelze otevřít
« kdy: 07. 10. 2014, 16:01:00 »
Zdravim,potřeboval bych radu.Mám externí disk 640gb plný dat! ale po připojení k pc chce naformátovat ale to nechci dá se na disk nějak dostat nebo ho opravit.Zkoušel jsem i chkdsk ale nelze udělat pač je disk ve formatu RAW. prosím o radu.Děkuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


laran

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
Re:Externí HDD nelze otevřít
« Odpověď #1 kdy: 07. 10. 2014, 20:58:13 »
Skôr ako sa pustíš do experimentovania treba zodpovedať jednu otázku.
Aké cenne sú pre teba tie dáta?

Ak sú cenné tak sa obráť na odborníka (napr. firmu na obnovu dát).
Ak nie sú moc cenné a chceš experimentovať a riskovať že o ne prídeš môžeš skúšať rôzne postupy, ktoré už tu boli pred časom uvedené.


Franta_Kr.

  • Host
Re:Externí HDD nelze otevřít
« Odpověď #2 kdy: 09. 10. 2014, 08:20:25 »
Záchrana dat z disků s poškozenou logickou strukturou pomocí programů typu Get Data Back (já používám starou verzi Ontrack Easy Recovery) je poměrně bezpečná, protože ty disk jenom čtou a obnovené soubory ukládají na jiný disk. Jsou to ale většinou programy placené a ne právě levné. Nejsou určené pro laiky a nutně vyžadují znalost angličtiny. U cenných dat je lépe obrátit se na specializovanou firmu (např. www.lamaexpert.cz) i když jsou jejich služby dost drahé, nebo alespoň na někoho, kdo s tím má nějaké zkušenosti, jak správně radí Laran.


m

  • Host
Re:Externí HDD nelze otevřít
« Odpověď #3 kdy: 24. 10. 2014, 14:14:05 »
Záchrana dat z disků s poškozenou logickou strukturou pomocí programů typu Get Data Back (já používám starou verzi Ontrack Easy Recovery) je poměrně bezpečná, protože ty disk jenom čtou a obnovené soubory ukládají na jiný disk. Jsou to ale většinou programy placené a ne právě levné. Nejsou určené pro laiky a nutně vyžadují znalost angličtiny. U cenných dat je lépe obrátit se na specializovanou firmu (např. www.lamaexpert.cz) i když jsou jejich služby dost drahé, nebo alespoň na někoho, kdo s tím má nějaké zkušenosti, jak správně radí Laran.

Mě ta cena nepřišla až tak veliká, pokud by fungoval. Než jsem ale přišel na to jak by se dal koupit (ve free režimu jenom zobrazí obsah disku), podařilo se mi problém částečně vyřešit v testdisku, který je GPL. Zatímco get data back, alespoň tam, pokud jsem se dostal (tj. až k seznamu souborů, které bych za ty cca 3000 či kolik to bylo moh obnovit) mi přišel dost user-friendly, ten testdisk je na uživatele dost náročný. Znalost angličtiny je u generace 30- snad samozřejmostí, protože už minimálně 15 let se ji povinně všichni učíme (pravda, předtím bývala na výběr ještě němčina, ale to už dneska nebývá a pokud ano, tak jako druhý či třetí jazyk).
Kromě get data back jsem zkoušel ještě něco, co se bootovalo z diskety opět jen jako demo, název si nepamatuju.
Odborná firma by asi přicházela na řadu u mimořádně nenahraditelných dat, která nebyla na jiném nosiči. (To byl v podstatě můj případ, nebo to tak ze začátku vypadalo. Naštěstí se našly pracovní kopie všech souborů (tady se celkem hodil ten seznam, co ukázal get data back) až na jeden, který jsem z disku pomocí testdisku vytáhnul a disk mohl jít na reklamaci.)

P.S.: Tak je to 2299, to opravdu neni moc (http://obchod.slunecnice.cz/sprava-a-zabezpeceni-pocitace/getdataback-all/), já jsem jen myslel, jestli to třeba nebylo 1000€ (také častá cena programů) protože mám v paměti 100€ a jak vidno tak asi správně.


Martin

  • Host
Re:Externí HDD nelze otevřít
« Odpověď #4 kdy: 25. 10. 2014, 14:52:33 »
1/ Je mi líto, že se jmenovec s problémem už neozval. Zpětná vazba je u všech problémů vítaná.

2/ Souhlasím se všemi předchozími odpověďmi (laran, Franta.Kr a m).

3/ Ceny specializovaných firem za obnovu dat z logicky, ale i fyzicky poškozených HD se obvykle pohybují mezi 3000 až 10000 Kč. To může být i jen zanedbatelná cena proti hodnotě uložených dat (firemní účetnictví - a jde o miliony).

4/ V dnešní době lze např. pod 2000 Kč koupit externí HD 1 TB, takže moje rada je jedinná - pravidelně zálohovat ! Pro osobní použití zcela dostatečné a nijak mimořádně drahé.

5/ Na zálohování větších firemních dat lze využít služby specializovaných firem a přes internet je možné zálohovat data do opravdu dobře (několikanásobně) chráněných úložišť. Podrobnosti třeba zde.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0