Autor Téma: Problém s otvorením prenosného disku  (Přečteno 20828 krát)

Lululienka

  • Host
Problém s otvorením prenosného disku
« kdy: 09. 08. 2013, 13:00:30 »
Ahojte, chcela by som sa opýtať, či sa dá otvoriť nejako prenosný disk. Po vpichnutí do PC mi stále vyhadzuje "Disk v jednotke G: je pred jeho používaním potrebné naformátovať." Avšak formátovaním sa mi z neho všetko vymaže, mám tam úplne všetko a ako laik neviem, čo mám robiť :(
Vie mi s tým niekto pomôcť a poradiť? :/

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


laran

  • Host
Re:Problém s otvorením prenosného disku
« Odpověď #1 kdy: 09. 08. 2013, 21:58:22 »
1. Ako si mala naformátovaný disk FAT alebo NTFS?

2. Posledný zúfalý pokus ako dostať dáta zdôrazňujem posledný
mám to overené len u FAT formát ale rýchly ten zmaže len Fat tabuľku a neprepíše dáta a potom použiť program na obnovu dát napr. http://www.slunecnice.cz/sw/puran-file-recovery/ a tam zatrhneš Deep Scan  potom klikneš na Scan po skenovaný klikneš na Recover (musíš mať dosť miesta tam kam sa ti majú obnoviť dáta musí to byť iný disk ako ten s ktorého chceš obnoviť dáta)
Môžeš si to vyskúšať na USB kľúči alebo pamäťovej karte a uvidíš či ti obnoví dáta

Uvedený postup som viac krát úspešne  použil na obnovu dát s pamäťovej karty aj po naformátovaný vo fotoaparáte.


Lululienka

  • Host
Re:Problém s otvorením prenosného disku
« Odpověď #2 kdy: 09. 08. 2013, 22:38:27 »
Ja ako typická baba, čo sa o takéto veci veľmi nezaujíma, priznám sa že naozaj netuším, čo znamená FAT alebo NTFS :/

ale ten druhý bod vyskúšam asi naozaj na USB kľúči, čo sa bude diať, a či sa pustím aspon do toho s tým diskom. dúfam, že neprídem o všetko na ňom  :'(


laran

  • Host
Re:Problém s otvorením prenosného disku
« Odpověď #3 kdy: 09. 08. 2013, 23:37:16 »
Počkaj aj na iné rady, neponáhľaj sa.


Lululienka

  • Host
Re:Problém s otvorením prenosného disku
« Odpověď #4 kdy: 09. 08. 2013, 23:53:17 »
Ešte by som sa chcela opýtať, dostala som radu k tomuto:

Riskni to a použij CKDSK z příkazové řádky, mělo by to opravit poškozenou tabulku oddílů a souborový systém. Je ale taky možné že ti to ten disk dosere ještě více, ale je to méně pravděpodobné. Pokud se nepletu tak spustíš:
chkdsk X: /f /r /x
X: vyměníš za písmeno toho disku.

Je možné, že by to pomohlo?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Martin

  • Host
Re:Problém s otvorením prenosného disku
« Odpověď #5 kdy: 10. 08. 2013, 05:42:19 »
V žádném případě NEPOSTUPUJ podle rady od "larana" !

Stáhni si program WinDlg a s jeho pomocí zjisti, zda je disk "fyzicky" v pořádku.

Pokud bude OK "S.M.A.R.T. status" a bez chyby projde i "Quick test", tak spusť ještě "Extended test",
který prověří povrch disku.

Pokud WinDlg nebude naznačovat fyzické selhání disku, tak máš štěstí a jsou porušeny jen "logické" struktury,
které s velmi vysokou pravděpodobností opravíš příkazem "CHKDSK G: /F".
Parametx /x je zbytečný (svazek není připojen).
Parametr /r použij jen v případě, že byly chyby u "Extended testu" (jinak tě to zbytečně dlouho zdrží).

Určitš dej vědět, jak jsi dopadla.


Franta Kr

  • Host
Re:Problém s otvorením prenosného disku
« Odpověď #6 kdy: 10. 08. 2013, 12:12:08 »
Pravděpodobně je poškozená logická struktura disku (partition table či FAT resp. MFT podle formátování). CHKDSK bude nejspíš neúčinný a pro záchranu dat bude třeba použít sofistikovanější SW (např. GetDataBack), který ale většinou není zadarmo. Jedná-li se o cenná data, doporučil bych obrátit se raději na odborníka, protože to není práce pro laika a špatným postupem se dá udělat více škody nežli užitku, takže pak už data ani odborník nezachrání. Řešil jsem před časem něco podobného (viz. http://forum.slunecnice.cz/index.php?topic=1954.msg8243#msg8243).


Lululienka

  • Host
Re:Problém s otvorením prenosného disku
« Odpověď #7 kdy: 10. 08. 2013, 12:52:26 »
Stiahla som si ten program, a pri spustení toho testu je kolonka "Close" a "Repair". V prípade, že niečo nebude OK mám po dokončení testu kliknúť na to repair?


V žádném případě NEPOSTUPUJ podle rady od "larana" !

Stáhni si program WinDlg a s jeho pomocí zjisti, zda je disk "fyzicky" v pořádku.

Pokud bude OK "S.M.A.R.T. status" a bez chyby projde i "Quick test", tak spusť ještě "Extended test",
který prověří povrch disku.

Pokud WinDlg nebude naznačovat fyzické selhání disku, tak máš štěstí a jsou porušeny jen "logické" struktury,
které s velmi vysokou pravděpodobností opravíš příkazem "CHKDSK G: /F".
Parametx /x je zbytečný (svazek není připojen).
Parametr /r použij jen v případě, že byly chyby u "Extended testu" (jinak tě to zbytečně dlouho zdrží).

Určitš dej vědět, jak jsi dopadla.


Martin

  • Host
Re:Problém s otvorením prenosného disku
« Odpověď #8 kdy: 10. 08. 2013, 14:25:57 »
Samozřejmě, že pokud najde chybné sektory, tak použij "repair".

A ten CHKDSK bude nejspíš účinný, ale spouštěj ho pokud možno z opravné konzole :

1/ nabootuj z instalačního CD WXP
2/ zvol "R" - konzola pro zotavení
3/ zadej "1" na dotaz ke které instalaci Windows se chcete přihlásit
4/ zadej heslo administrátora nebo jen Enter
5/ CHKDSK G: /f /r
6/ zadej příkaz "exit" a dojde k restartu

A pak dej vědět, jak jsi pokročila.


Lululienka

  • Host
Re:Problém s otvorením prenosného disku
« Odpověď #9 kdy: 10. 08. 2013, 14:36:00 »
stratila som sa pri pri "opravnej konzole" a prvom bode :/

stále mám spustený ten "extemded test" akurát mi pri otvorení toho programu našlo akoby dva 320gb disky, alebo ako by som to napísala http://prntscr.com/1kfzyk
Pri kontrole toho prvého "samsung" mi vyhodilo nejaké chyby, tam som skúsila to repair a potom som dala kontrolovať ten tretí "toshiba" ktorý už robí 1,5 hodiny

Samozřejmě, že pokud najde chybné sektory, tak použij "repair".

A ten CHKDSK bude nejspíš účinný, ale spouštěj ho pokud možno z opravné konzole :

1/ nabootuj z instalačního CD WXP
2/ zvol "R" - konzola pro zotavení
3/ zadej "1" na dotaz ke které instalaci Windows se chcete přihlásit
4/ zadej heslo administrátora nebo jen Enter
5/ CHKDSK G: /f /r
6/ zadej příkaz "exit" a dojde k restartu

A pak dej vědět, jak jsi pokročila.


Franta Kr

  • Host
Re:Problém s otvorením prenosného disku
« Odpověď #10 kdy: 10. 08. 2013, 14:55:02 »
Samsung je váš interní disk v počítači, ten externí bude ta Toshiba. Ten Data Life Guard zjistí pouze HW problémy disku, problém poškozené logické struktury neřeší. Na to budete muset použít jiný SW. Jestli tam máte opravdu cenná data, tak obdivuji vaši odvahu  :). Já tady v Brně bych se obrátil nejspíš na www.lamaexpert.cz, se kterým už mám dobré zkušenosti.


Lululienka

  • Host
Re:Problém s otvorením prenosného disku
« Odpověď #11 kdy: 10. 08. 2013, 15:01:44 »
ja by som sa najviac chcela uistiť, že údaje na disku sú všetky v poriadku. zistila som, že ADATA je najhoršia značka z viacerých strán, a že je možné, že nastalo poškodenie v "krabičke". sama odtiaľ údaje asi naozaj nevytiahnem, dôležité pre mňa je, že niekto iný ich vytiahne odtiaľ všetky. zo zahraničia sa však vraciam až o mesiac, takže mi tu s tým nemá kto iný pomôcť, iba riešenie tejto veci online cez fóra

Samsung je váš interní disk v počítači, ten externí bude ta Toshiba. Ten Data Life Guard zjistí pouze HW problémy disku, problém poškozené logické struktury neřeší. Na to budete muset použít jiný SW. Jestli tam máte opravdu cenná data, tak obdivuji vaši odvahu  :). Já tady v Brně bych se obrátil nejspíš na www.lamaexpert.cz, se kterým už mám dobré zkušenosti.


Franta Kr

  • Host
Re:Problém s otvorením prenosného disku
« Odpověď #12 kdy: 10. 08. 2013, 16:03:55 »
ja by som sa najviac chcela uistiť, že údaje na disku sú všetky v poriadku. zistila som, že ADATA je najhoršia značka z viacerých strán, a že je možné, že nastalo poškodenie v "krabičke". sama odtiaľ údaje asi naozaj nevytiahnem, dôležité pre mňa je, že niekto iný ich vytiahne odtiaľ všetky. zo zahraničia sa však vraciam až o mesiac, takže mi tu s tým nemá kto iný pomôcť, iba riešenie tejto veci online cez fóra
Že jsou data na disku poškozená, částečně či úplně ztracená je dost možné, záleží na příčině. Pokud je to HW závada disku (to by měl zjistit např. ten Data Life Guard), tak to bude špatné. Zjistit, co na disku zůstalo je možné právě některým ze zmiňovaných programů pro záchranu dat (GetDataBack, EasyDataRecovery a pod.). V trial verzi většinou dovolí zobrazit, co na disku našly, ale neumožní obnovu. Jak jsem psal, vše se odvíjí od toho, jak cenná jsou pro vás data, která na disku máte. Pokud vám nevadí, když o ně přijdete, tak si klidně zaexperimentujte. Já "dělám do počítačů" 40 let a párkrát jsem si nějaká data také zachraňoval, ale pokud jsem o ně opravdu nechtěl přijít, tak jsem to raději svěřil uvedené firmě, byť to bylo docela drahé. Podívejte se na jejich stránky. Jejich první rada zní: Nepokoušejte se sami o opravu, pokud nechcete, aby se vám oprava výrazně prodražila, nebo byla dokonce nemožná.


Lululienka

  • Host
Re:Problém s otvorením prenosného disku
« Odpověď #13 kdy: 10. 08. 2013, 17:28:46 »
u oboch testoch nenašlo žiadnu chybu
http://prntscr.com/1kgqd2
http://prntscr.com/1kgqfc

je teda možné, že je poškodený iba "obal" a nie "údaje"?

V žádném případě NEPOSTUPUJ podle rady od "larana" !

Stáhni si program WinDlg a s jeho pomocí zjisti, zda je disk "fyzicky" v pořádku.

Pokud bude OK "S.M.A.R.T. status" a bez chyby projde i "Quick test", tak spusť ještě "Extended test",
který prověří povrch disku.

Pokud WinDlg nebude naznačovat fyzické selhání disku, tak máš štěstí a jsou porušeny jen "logické" struktury,
které s velmi vysokou pravděpodobností opravíš příkazem "CHKDSK G: /F".
Parametx /x je zbytečný (svazek není připojen).
Parametr /r použij jen v případě, že byly chyby u "Extended testu" (jinak tě to zbytečně dlouho zdrží).

Určitš dej vědět, jak jsi dopadla.


Lululienka

  • Host
Re:Problém s otvorením prenosného disku
« Odpověď #14 kdy: 10. 08. 2013, 17:32:32 »
akurát pri tom "SAMSUNG" čo bolo spomenuté, že je môj interný disk vyhodilo nejakú chybu, avšak to asi s externým diskom (ak je ním skutočne toshiba) nemá nič spoločné