Autor Téma: OS  (Přečteno 7150 krát)

tech

  • Host
OS
« kdy: 23. 05. 2013, 17:35:14 »
Mám dotaz ohledně instalace operačních systémů.

Pokud mám dva různé počítače a na každý z nich nainstaluji nějakou verzi operačního systému Windows,
(například Windows 7 nebo Windows 8) - bude možné spustit systém, pokud mezi sebou prohodím disky
s již nainstalovaným OS - tzn.: disk z prvního PC namontuji do druhého PC a naopak - ten disk z druhého PC
vložím do toho prvního počítače.

Vím, že se tohle normálně nedělá a ani to nemám zdaleka v úmyslu.
Jen samozřejmě čistě teoreticky se tímto ptám.

Díky za odpovědi.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Franta_Kr.

  • Host
Re:OS
« Odpověď #1 kdy: 25. 05. 2013, 11:50:21 »
Windows jsou hardwarově hodně závislé, takže pokud to bude odlišný HW, bude to problém. XPčka by se v takovém případě nejspíš nerozjela. Navíc pokud to byla OEM verze, tak bude nejspíš hlásit, že došlo ke změně HW a bude chtít znovu aktivovat.


Lugos

  • Host
Re:OS
« Odpověď #2 kdy: 01. 06. 2013, 23:28:09 »
pokud počítače jsou hartverově schodný tak potom teoreticky jo


ml

  • Host
Re:OS
« Odpověď #3 kdy: 26. 02. 2014, 15:02:13 »
Ne pouze s výjimkou, kterou psal Lugos (to hrozí spíš v nějaké počítačové pracovně, kde se železo kupovalo hromadně než v domácnosti). Spíš než hw závislost je to ochrana proti pirátskému šíření.
Tuto přenositelnost měly starší verze, ještě windows 98 šel takto přenášet jen s tím, že první start trval abnormálně déle než obvykle.

Nedávno mě překvapila přenositelnost linuxu. Přinesl jsem si do práce disk, abych si stáhnul instalačky některých programů, a počítač mi z něj suveréně nabootoval. To jsem ani nečekal, protože vim, co se stane s windowsem (v lepším případě jen nenastartuje a furt se restartuje, v tom horším po přenesení do původního počítače, vám tvrdí, že jste zloděj a dává vám ultimátum na zakoupení nové licence). No tak jsem jedno pracovní odpoledne strávil instalací potřebných programů protožejsem to vzal pěkně z gruntu, tj. nainstaloval jsem skoro všechno, co bylo v repozitáři a mohlo by se někdy hodit (samozřejmně jsem se neflákal, prohlížeč mi tam běžel, stejně jako další programy, instalace běžela na pozadí).