Autor Téma: Problém s HDD ve stolním PC  (Přečteno 20467 krát)

endriel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 5
Problém s HDD ve stolním PC
« kdy: 23. 04. 2013, 20:16:55 »
Dobrý den,
moc to tu neznám, ale zdálo se mi, že tady bych mohl dostat nějakou radu. Mám problém s pevným diskem. Z ničeho nic se hrozně zpomalil - 10GB dat sem zálohoval cca 36 hodin. Vše prostě trvalo hrozně dlouho a potom se najednou PC restartoval a objevila se černá obrazovka a hláška: Hard Disk: S.M.A.R.T. Status Bad, Backup and Replace. Chápu, že je HDD asi poškozený a musím ho vyměnit, ale od té chvíle šlape jak hodinky, je zase rychlej, ale tahle hláška se objevuje pořád. Pomůže normální formát a reinstal W7 nebo si prostě mám koupit novej disk? Ještě sem si stáhl nějakej program, kterej ukazuje taky, že stav je špatný. Děkuji za rady.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Yarda

  • Host
Re:Problém s HDD ve stolním PC
« Odpověď #1 kdy: 23. 04. 2013, 20:47:49 »
Nejsem sice úplný odborník na současné harddisky, ale pokusím se poradit, co bych dělal já.
Pokud se stále objevuje ta hláška, tak bych jej po zazálohování od základu překonfiguroval, tj. zrušil a znovu nastavil partition.
Ještě před tím bych ale znovu ručně zasunul kabely a zkontroloval nastavení v BIOSu. Poté bych nainstaloval systém a snad by ta hláška měla zmizet. V dalších dnech bych příležitostně testoval stav disku a podle výsledků se rozhodoval, jestli ho nechat být nebo koupit nový.

Hodně zdaru při zdlouhavé činnosti :-)


Martin

  • Host
Re: Problém s HDD ve stolním PC
« Odpověď #2 kdy: 23. 04. 2013, 23:32:28 »
Takže asi takhle:

Pokud se objeví hláška "S.M.A.R.T. Status Bad, Backup and Replace", je jediné možné řešení okamžitě se pokusit přesně o to, co nám ta hláška říká. Disk sice může ještě nějaký kratší čas zdánlivě normálně fungovat, ale stejně pravděpodobné je i to, že se třeba už při příštím startu počítače nerozjede vůbec !

Nejlépe překopírovat celý disk na nový např. programem EASEUS Partition Master. (Na Slunečnici sice uvádějí velikost 2,15 MB, ale správná je > 25 MB). Free verze Home se bohužel musí nainstalovat na původní vadný disk a to není vůbec dobře na něj v tomto stavu zapisovat. Nechci tímto k ničemu navádět, ale na jiných servrech (např. sloužících k uložení toho) lze stáhnout program i ve verzi Professional nebo Server. Jedna z nich by se pak nainstalovala na jiný zdravý počítač a s její pomocí by se vytvořilo bootovací CD s touto aplikací a disk by se klonoval po zavedení systému z tohoto CD.

Pokud to nepůjde, což se kvůli vadnému zdrojovému disku může stát, pak se pokusit odzálohovat pomocí Total Commanderu alespoň čitelná data.


Pro "endriel":

Formát ani nic jiného nepomůže, koupě nového HDD bezpodmínečná. Reinstalace Win7 na nový disk možná nemusí být nutná (pokud projde kopírování přes Easeus, bude i nový disk se zaveditelným systémem a vše stávající zůstane nainstalováno).


Pro "Yarda":

Opravdu nejsi odborník na harddisky a to nejen současné. Technologie S.M.A.R.T. je zde už poměrně dost dlouho, odhaduji alespoň 10 let, možná i déle. A podle tvé odpovědi je vidět, žes o ní nikdy ani nezaslechl. Ta hláška už NIKDY nezmizí a je jen otázkou času, kdy disk umře definitivně.

Činnost to nemusí být zdlouhavá. Pokud půjde vadný disk číst, může ho Easeus odzálohovat na druhý disk (dle rychlosti disků a velikosti obsazeného prostoru na zdrojovém disku) v řádu desítek minut až jednotek hodin.


Franta_Kr.

  • Host
Re:Problém s HDD ve stolním PC
« Odpověď #3 kdy: 24. 04. 2013, 06:25:36 »
Jak už zde bylo uvedeno, výměna disku vás asi nemine. Zřejmě má problémy se čtením na některých místech. Co nejdříve zazálohovat vše, o co nechcete přijít. Pak můžete zkusit nějakou kontrolu povrchu pomocí programů typu HDD scan a rovněž se pokusit pomocí nějakého SW typu Disk Health vyčíst bližší informace o tom problému, který hlásí S.M.A.R.T.


endriel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 5
Re:Problém s HDD ve stolním PC
« Odpověď #4 kdy: 24. 04. 2013, 08:42:43 »
Děkuji vám všem za rady, takže se mi potvrdilo to, co jsem si myslel a nebudu to tedy protahovat a zajedu si pro nový disk. Ještě jednou díky.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Franta_Kr.

  • Host
Re:Problém s HDD ve stolním PC
« Odpověď #5 kdy: 24. 04. 2013, 16:58:49 »
Mně se osvědčilo před klonováním na nový nechat ten starý disk projet CHKDSK /r a případně i nějakým programem, který dokáže přemapovat nečitelné sektory. Jinak mi klonování (pomocí Norton Ghostu) často nedoběhlo kvůli chybě čtení. Osvědčil se mi na to program MHDD, ale bohužel nedokáže pracovat s novějšími SATA řadiči.