Ano, pinnacle je výbornej, ale má některé mouchy. Třeba cenu 2500 korun českých. Nejde jen o cenu. Je to program nesmírně náročný na hw. Až na osmijádru běhá jakžtakž a většinu úprav zvládne v reálném čase (bez zdlouhavého renderování). Druhá věc je, že to je program 32 bitový a nedokáže tedy využít více paměti jak 2GB (hranice pro 32 bitové programy nastavená z nějakých důvodů microsoftem) z instalované paměti. Jinak je to program, který toho umí docela dost a za tu cenu stojí. Pak jsou programy, které znám, protože mi byli dodány s vypalovačkami (většinou nešetřim a kupuju retail). Nero Vision byl velice dobrej. Poslední verzi mám někdy z roku tušim 2002-5 a ta má problémy s HD a s médii DVD-RAM (formát VR zvládá, ale mate ho jeho přítomnost na jiném médiu než -RW). A pak Cyberlink, dodaný k novější vypalovačce, kromě toho, že furt otravuje s tim, že si určitě chci koupit plnou verzi je taky dobrej. Stejně jako to nero dost často vytuhává (tedy po každé změně ukládat). Třetí co znám je roxio ten dodávalo HP s notebooky. Je dost pomalý (alespoň na železe, na kterém byl dodán, na osmijádru by byl určitě rychlejší), má celkem nezvyklé ovládání (čili chvíli trvá než se člověk zorientuje a provádí běžné úkony automaticky), ale co má oproti ostatním je, že mu nedělaji problém nezfinalizovaná DVD z videorekordéru (a protože ten náš má takový zlozvyk, že DVD občas špatně zfinalizuje je to značná výhoda) a dokonce občas dokáže zbytek počítače přesvědčit, že zfinalizovaná jsou. Jak je to s cenovými podmínkami těchto programů netušim. Pak je ještě movie maker dodávaný s windousem, ten taky leccos umí a spoustu neumí. A nakonec projekt VLMC od autorů VLC. P5ed časem jsem ale koukal, že je stále (už pár let) ona dost nestabilní pre-alpha verze takže nic.
Tím výčet user-friendly programů pro windows končí. Existuje ještě avisynth, který se ovládá příkazovým řádkem nebo pomocí skriptů, ale to už je pro pokročilé (i když právě to mu dává ohromnou sílu). Navíc je omezen jen na kontejner AVI. Pod linuxem jsou k dispozici dva hlavní editory: PiTiVi a KDELine (nebo live teď nevim). Oba fungují velice dobře. S některými distribucemi se rovnou instalují, ale většinou je potřeba si je doinstalovat ze správce programů. Tim že mám zakoupené pinnacle a v něm dost rozjetých projektů, tak jsem se s těmito dvěma dostal jen k vyzkoušení, že tatáž videa (HD h264, AVI/MPEG atd.) bez problémů otevřou a dá se v nich plynule pohybovat. Ale nějaké další cílené úpravy jsem zatim nezkoušel. Ovšem je tu nesporná výhoda v ceně. Kdybych to byl věděl před pár lety, když jsem kupoval pinnacle, třeba bych ho ani nekupoval. A nekupoval bych ani windows, protože pinnacle bylo v podstatě jediným důvodem pro jeho koupi.
Takže si vyberte. K pinnaclovi se dá stáhnout měsíční trial (dříve bylo jen to časové omezení, jinak dělal vše, nevim jak je to teď) linux se dá spustit z live DVD a když se vytvoří bootovací fleška, daji se tam i dělat změny (třeba instalace programů), tak by se to dalo vyzkoušet, ostatní netušim. Pokud jde o ceny, myslim že nero i cyberlink na tom byly podobně jako pinnacle, lišily se jen nějak podmínky aktivace a takové drobnosti. Pak je ještě dvojce sony vegas a adobe premiere, ty jsou ale už v kategorii nad 10 tisíc, čili nic pro domácnost, takže ty jsem ani nezkoušel.
Určitě by se dalo najít ještě dalších dvanáct do tuctu, netvrdim, že můj výčet je úplný. Zajímavé stránky o digitálním videu byly
http://jech.webz.cz/ ale poslední dobou jsou dost mrtvé (nicméně spousta informací na nich je nadčasová).