Autor Téma: kniznica  (Přečteno 5203 krát)

jana.hadryova

  • Host
kniznica
« kdy: 28. 05. 2011, 17:56:17 »
Zdravim vas vsetkych. Obraciam sa na Vas s prosbou o pomoc pri vybere softveru vhodneho pri digitalizacii kniznice. Nie som velmi "doma" v tychto veciach. Ide o to, ze spominana kniznica nema zoznam titulov, ktore obsahuje, preto by som to rada dala do poriadku a zisiel by sa k tomu nejaky program... Vopred vdaka za pomoc.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Martin

  • Host
Re: kniznica
« Odpověď #1 kdy: 29. 05. 2011, 03:05:57 »
Málo informací !!!

Pokud se jedná o domácí knihovnu a je třeba jen vytvořit seznam titulů a nějakých doplňujících informací, tak bych to řešil vytvořením tabulky v excelu. I velmi slušně vybavená domácí knihovna málokdy přesáhne 10 000 titulů a na to by ten excel bohatě stačil.

Jde-li se ale o např. obecní nebo městskou knihovnu, tak lze očekávat klidně i hodně přes 100 000 titulů a navíc nutnost evidence zápůjček. V tom případě je potřeba opravdu specializovaný software. Na Slunečnici jsem našel jen dva takové programy ve FREE verzi :
bookTome 1.72 je pouze anglicky, nikdo si jej ještě nestáhl a nelíbí se mi.
BookDB 2.2.27 je částečně lokalizován (do slovenčiny přeloženo více než do češtiny, v obou případech pozůstatky angličtiny) a líbí se mi trochu víc. Stáhli si pouze 3 lidé a z nich přinejmenším David měl několik výhrad k programu.

Takže pokud má tazatelka zájem, prosím o co nejpodrobnější upřesnění dotazu a to včetně informace, do jaké cenové hladiny hledat případně placený software.


Vagabond

  • Host
Re: kniznica
« Odpověď #2 kdy: 29. 05. 2011, 06:40:13 »
pokud se ti jedna jen o spravu E-KNIH tak zkus tohle http://calibre-ebook.com/
Calibre je free program pro domaci e Knihovnu a krom seznamu umi i konverze mezi jednotlivimi fotmaty pro ruzne ctecky a je v cestine
tady na slunecnici neni nejnovejsi verze http://www.slunecnice.cz/sw/calibre/ tak doporucuji stahovat ze stranek programu , odkaz vyse.


jana.hadryova

  • Host
Re: kniznica
« Odpověď #3 kdy: 30. 05. 2011, 07:43:44 »
Martin, dakujem velmi pekne za odpoved. Pomohol si mi. Ide o domacu kniznicu, teda menej ako 10000 titulov, takze to budem riesit Excelom. Evidencia vypoziciek zrejme nebude nutna, ide o malu klastornu kniznicu pre domace vyuzivanie. Este sa predsa len nieco opytam. Ak by teda databaza bola v Exceli, akym sposobom by som potom mala vyriesit take nieco ako vyhladavac? Teda nejako rychlo zistit podla nazvu, resp. autora, ci sa dany titul v kniznici nachadza alebo nie. Vdaka.


Ondřej Špulák

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 106
Re: kniznica
« Odpověď #4 kdy: 30. 05. 2011, 23:18:18 »
Dobrý den,
pokud budete Váš seznam knih vytvářet v Excelu, pak v něm můžete také snadno vyhledávat. Stačí zvolit tlačítko „Najít a vybrat“, nebo stisknout kombinaci kláves „Ctrl+F“. Do zobrazeného okna následně napište hledaný název knihy či jméno autora a Excel jej po nalezení zvýrazní. Pokud nebudete mít hledaný výraz v přehledu knih zapsaný, pak Vás na to program upozorní.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0