Autor Téma: formátování TB externí disky z NTFS na FAT32  (Přečteno 134315 krát)

Uncle

  • Host
formátování TB externí disky z NTFS na FAT32
« kdy: 19. 01. 2011, 21:40:19 »
Prosím o radu, mám externí disk 1,5TB WD-Elelments model: (WDBAAU0015HBK-01) a potřeboval bych ho naformátovat z NTSF na FAT32. Zkoušel jsem pár prográmků a vždy pohořel na nedokončení aplikace z důvodu velké velikosti disku,výborné je, když to napíše po 35hodinách formátování. Pohořel jsem i na programu (ExtFat32_v2.00) na WD stránkách, ten mi zas píše, že není pro tento disk (WD 10201 USB Device) podporován,tak nevím proč ho tam nabízí!!! Jinak, proč FAT32 - kompatibilita se stolním DVD přehrávačem)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Martin

  • Host
Re: formátování TB externí disky z NTFS na FAT32
« Odpověď #1 kdy: 20. 01. 2011, 00:25:51 »
Nemám zkušenosti s takto velkými disky, ale zkus EASEUS Partition Master.


Daniel Tengler

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 270
  • Jen nejsilnější přežijí ....
    • sw4all.cz
Re: formátování TB externí disky z NTFS na FAT32
« Odpověď #2 kdy: 20. 01. 2011, 00:59:32 »
Žádná GUI aplikace to nezvládne. Jediné řešení na takto veliký disk je, hodit instalační CD Windows XP do mechaniky a v konzoli použít diskpart před instalací. Dá se stáhnout i XP Recovery Console CD Image, která má pouhých 7,9 MB a stačí ISO soubor vypálit na CD.


Do okna konzle se zadají následující údaje:

diskpart.exe
"ENTER"
list disk
"ENTER"
select disk X     >>>>X označuje disk o velikosti 1,5 TB
"ENTER"
clean
"ENTER"
create partition primary
"ENTER"
select partition 1
"ENTER"
active
"ENTER"
format fs=fat32
"ENTER"
assign
"ENTER"
exit
"ENTER"

Pokud v počítači poběží Windows, tak je to bez šance. !!

Více informací = rychlejší odpověď


Yarda

  • Host
Zdá se mi jako hřích tak velký disk obětovat na FAT32.
« Odpověď #3 kdy: 20. 01. 2011, 12:33:36 »
Nejsem si ani jist, jestli jej celý dokáže technicky obsloužit.
Doporučil bych jej rozdělit na dva partition a každý naformátovat jinak.


Uncle

  • Host
Re: formátování TB externí disky z NTFS na FAT32
« Odpověď #4 kdy: 20. 01. 2011, 20:40:14 »
Děkuji všem, zvlášť Martinovi, zkusil jsem program (EASEUS Partition Master 6.5.2 Home Edition) neodpustil si mě varovat, že je velký, ale i tak během 1minuty mi to zformátoval na FAT32, až podezřelé...,ale hlásí se mí všude jako FAT32. Snad je to tak...Ještě uvidím, zdali ho přijmou ty stolní DVDpřehrávače.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


uncle

  • Host
Re: formátování TB externí disky z NTFS na FAT32
« Odpověď #5 kdy: 22. 01. 2011, 17:48:30 »
 ;) Tak potvrzuji úspěšné formátování na FAT32, stolní DVD přehrávače si v tomto případě poradí i 1,5TB externím diskem. Ještě jednou děkuji! 


uncle

  • Host
Re: formátování TB externí disky z NTFS na FAT32
« Odpověď #6 kdy: 03. 02. 2011, 14:29:35 »
ještě maličkost,TB disky nastavené na FAT32, vás nebudou omezovat ve velikosti souborů při přetahování, chová se stejně jako NTFS  ;)


oktipy

  • Host
Re: formátování TB externí disky z NTFS na FAT32
« Odpověď #7 kdy: 04. 02. 2011, 12:20:08 »
Taky mě napadlo proč různé stolní recordery, satelity atd. používají FAT32 a ne NTFS. Máte-li přenosný rámeček, nebo flešku tak s Vistama a 7kama máte jako úplný laik problém s naformátováním na FAT32. Proč tomu tak je? Myslím si že FAT32 je volný a NTFS je vlastnictvím microsoftu.


Franta

  • Host
Re: formátování TB externí disky z NTFS na FAT32
« Odpověď #8 kdy: 19. 05. 2011, 19:23:06 »
Čau,stáhl jsem si program "Easeus Partition Master" a nedaří se mi přeměnit NTFS na FAT32. Mohl by někdo napsat podrobný návod,jak to udělám?Děkuju mockrát.


Martin

  • Host
Re: formátování TB externí disky z NTFS na FAT32
« Odpověď #9 kdy: 20. 05. 2011, 14:40:34 »
Easeus Partition Master bohužel konverzi souborového systému neumí. Přesněji řečeno umí převést FAT16 nebo FAT32 na NTFS, ale opačným směrem ne.

Máš-li možnost odzálohovat si data někam jinam, tak to proveď a pak oddíl odstraň a vytvoř znovu jako FAT32. O VŠECHNA data přijdeš !

Pokud prostor pro odzálohování dat nemáš a na disku je alespoň rozumné množství volného místa, postupuj opakovaně takto :
1/ zmenšit oddíl NTFS na co nejmenší velikost
2/ v uvolněném místě na disku vytvoř oddíl s FAT32
3/ přesuň co nejvíce dat do nového oddílu
4/ znovu bod 1
5/ zvětši oddíl FAT32 na maximum
pokračuj bodem 3 dokud bude co přesouvat
6/ smaž již prázdný oddíl NTFS
7/ znovu bod 5

Nebo použij Hard Disk Manager 2011 Suite, ten to umí, ale je jen anglicky a je placený.
Zdarma lze získat zde.



Mart1

  • Host
Re: formátování TB externí disky z NTFS na FAT32
« Odpověď #10 kdy: 21. 05. 2011, 21:40:54 »
HP USB Disk Storage - 100% vyzkoušeno je free a jednoduchý dělal jsem to několikrát.


Martin

  • Host
Re: formátování TB externí disky z NTFS na FAT32
« Odpověď #11 kdy: 22. 05. 2011, 11:33:45 »
Čau,stáhl jsem si program "Easeus Partition Master" a nedaří se mi přeměnit NTFS na FAT32. Mohl by někdo napsat podrobný návod,jak to udělám?Děkuju mockrát.
HP USB Disk Storage - 100% vyzkoušeno je free a jednoduchý dělal jsem to několikrát.
HP USB Disk Storage Format Tool je jednoduchý nástroj pro formátování USB klíčenek a disků na souborový systém FAT32 nebo NTSF. Z USB klíčenky je možno vytvořit i bootovací disk. Viz zde.

Pro "Mart1" :
Dotaz ale byl na konverzi souborového systému a ne na formátování !

Pro "Franta" :
Proč nenapíšeš, jak jsi dopadl ? Pak se tady objevují takové další pokusy o "rady".


k

  • Host
Re: formátování TB externí disky z NTFS na FAT32
« Odpověď #12 kdy: 30. 05. 2011, 14:02:42 »
Windows (2000 a novější) odmítne naformátovat disk nad 32 GB systémem FAT32. Win98 a starší nedokáže tak velké disky sám formátovat (ale existoval způsob jak ho přinutit).
Mě se osvědčila dvě řešení:
1. Strčit ho do set-tob boxu (ten můj podporuje USB storage device), dát formátovat disk a vybrat si z nabídky systém FAT32 (skoro si myslim, že je výchozí a že NTFS je volitelný). Pokud chci ale mít na disku víc oddílů, musim je předtim vytvořit v PC (třeba i nenaformátované), STB je umí naformátovat, a pracovat s nimi, ale disk dělit neumí.
2. Udělat tuto operaci pod linuxem, kde je to pro windousáka (tedy i pro mě) hlavolam, ale když se člověk konečně dostane do správného menu správného programu, je to už hračka.

Ještě mě napadá jedno řešení, které jsem taky párkrát použil. Pomocí norton GHOST (součást norton utilities) vytvořit kopii prázdného disku FAT32 a nakopírovat ji na tento disk (program upraví velikost sám, případně dle zadání uživatele).


Franta

  • Host
Re: formátování TB externí disky z NTFS na FAT32
« Odpověď #13 kdy: 30. 05. 2011, 14:42:58 »
Pro "k" :

Proč tady popisuješ nějaké pochybné krkolomnosti ?

Dobrou radu, jak lze formátovat i velké disky na FAT32, dal přece Martin už 20.1.2011
a ještě týž den tazatel Uncle potvrdil, že to tak funguje !!!


starej_vul

  • Host
Re: formátování TB externí disky z NTFS na FAT32
« Odpověď #14 kdy: 19. 08. 2011, 17:55:28 »
Taky mě napadlo proč různé stolní recordery, satelity atd. používají FAT32 a ne NTFS. Máte-li přenosný rámeček, nebo flešku tak s Vistama a 7kama máte jako úplný laik problém s naformátováním na FAT32. Proč tomu tak je? Myslím si že FAT32 je volný a NTFS je vlastnictvím microsoftu.
????????????????????
Přesný opak je pravdou. Na FAT má Microsoft registrovanou licenci. Na NTFS si Microsoft nakoupil licenci .